in

Astra Forum

Astra ca un mod de viata - comunitatea pasionatilor Opel Astra
Banner Counter

Cum se schimba un bec de faza scurta la meriva?

Last post 10-05-2009 14:13 by shadoww. 4 replies.
Page 1 of 1 (5 items)
Sort Posts: Previous Next
  • 25-11-2007 14:57

Cum se schimba un bec de faza scurta la meriva?

un prieten are o meriva si zice ca i s-a ars becul de faza scurta.

din cate stiu ar trebui sa fie tip H7,dar nu stie sa desfaca becul din fasungul ala...e la fel ca la astra cu usita aia pe contraaripa?

[edited by: Dragos at 9:32 (GMT 2) on 14 Aug 2008] titlu
    Opel Astra H 1.6 twinport easytronic enjoy
    Filed under:
    • Post Points: 20
  • 25-11-2007 17:31 In reply to

• 2door
    • Top 500 Contributor
      Male
    • Joined on 27-06-2007
    • Bucuresti
    • Novice
    • Points 1,130

Re: cum se schimba un bec de faza scurta la meriva?

Pai roaga-l pe prietenul tau sa intre si el pe aici sa ne mai impartaseasca din problemele sau viata cu Meriva. Trebuie sa ma interesez maine la un service pentru ca dinc ate stiu eu, constructiv, numai poti schimba becurile singur la modelele recente de Opel. Dar nu stiu daca si Meriva se inscrie in categoria asta. Ma interesez maine.

Opel Meriva 1.6i Cosmo Iron Heart
    Top Gear Endurance Test
    • Post Points: 35
  • 26-11-2007 0:35 In reply to

Re: cum se schimba un bec de faza scurta la meriva?

prietenul asta al meu mai are si un bertone cabrio,ambele luate din germania ...meriva e 1.7cdti,dar faza e ca tipul nu prea e cu internetul si nici nu are chef de comunicare d-asta...adica el ma considera pe mine fraier ca "pierd timpul pe forum"

da uite ca prostanacul poate afla informatii utile daca ar intra...eventual mai povestesc io de meriva lui,ca stiu cate ceva,am si mers cu ea

Opel Astra H 1.6 twinport easytronic enjoy
    • Post Points: 5
  • 14-08-2008 1:49 In reply to

Re: probleme....

sal, abia am cumparat o Meriva din 2004 de la un dealer local (Nalba , Galati) , motor 1.7 CDTi ,118000 Km . Acum dupa o saptamina sa enumar " bubele" : trancaneala in deptul volanului cind intru pe macadam ,pe asfalt ok, a aparut la un moment dat cind eram in trafik martorul "EPS" si volanul il manevram f greu , lampile de mansarier cind merg cind nu, un furtun gros de la intercoler ( dupa spusele mecanicului) are o fisura de 2 cm , si daca am keia in contect dupa ce opresc motorul se aude un tiuit (am luata la mina toate sigurantele de sub bord , doar cind am scos 3 dintre ele a disparut desi ele sunt bune , consumul care azi l-am facut e de 9.15 l/km cu aer conditionat, si cum pot sa verific daca e skimbata cureaua de distributie si rolele ca cei de la nalba mi-au spus ca s-a skimbat desi nu prea am vazut umblat prin zona distrbutiei doar cureaua care se vede este skimbata ... cam astea sunt " bubele" ma poate ajuta cineva cu sugestii ? multumesc !
    • Post Points: 20
  • 10-05-2009 14:13 In reply to

Re: probleme....

salut ! tot eu

tiuitul ala cand opresti motorul si ramane cheia in contact e normal . este un avertizor sonor sa nu uiti cheia in contact iar cu distributia se verifica cu avizul de de reparatie de la service-ul care a facut schimbul sau din cartea de service a masini care trebuie sa fie stampilata si sa scrie toate operatiunile care s-au facut

Filed under:
    • Post Points: 5
Page 1 of 1 (5 items)
© Copyright 2007-2011 AstraForum.ro Toate drepturile rezervate.