in

Astra Forum

Astra ca un mod de viata - comunitatea pasionatilor Opel Astra
Banner Counter

Cum se poate scoate oglinda laterala din carcasa?

Last post 09-03-2009 15:01 by pejte. 12 replies.
Page 1 of 2 (13 items) 1 2 Next >
Sort Posts: Previous Next
  • 19-10-2007 13:17

• raduc
    • Top 500 Contributor
      Male
    • Joined on 07-05-2007
    • Bucuresti
    • Membru
    • Points 2,000

Cum se poate scoate oglinda laterala din carcasa?

Intrucat am oglinda crapata si vreau s-o schimb singur, ca sa evit iar plimbari pe la politie, asigurari, leasing etc, am vrut sa vad azi dimineata daca ma descurc sa o extrag din carcasa. Imi spusese cineva ca ar trebui trasa din 4 puncte si ca iese destul de usor. Am bagat 2 bucati de sfoara prin spatele ei si am tras destul de tare (mi-a fost totusi frica sa nu stric ceva pe la sistemul de prindere/reglare sau sa n-o sparg de tot), insa n-am reusit decat sa o misc in lacasul ei. Daca stie cineva cum trebuie procedat exact si poate sa-mi explice si mie, i-as fi recunoscator. Saru'mana.
    Astra H, 1.6, NJoy+, ESP, Moonland
    • Post Points: 20
  • 20-10-2007 11:10 In reply to

Re: Cum se poate scoate oglinda laterala din carcasa?

Oglinda are 4 cleme care o blocheaza. Fixarea se face prin presarea oglinzii de mecanismul din spate... Pentru desfacere trebuie tras mai tare la fel pentru prindere. Ceea ce ai facut tu ai facut bine, doar ca trebuie sa faci mai hotarat Wink

O sa se miste oglinda stanga/dreapta sus/jos ca si cand ai regla-o. Teoretic nu ar trebui sa fie o problema daca mecanismul din spate se misca.

Succes Yes

Astra H, 1.6 Twinport, Enjoy+, Cruise Control, ESP, Black Saphire

”Don’t drive faster than your guardian angel can fly”

• 23-10-2007 11:28 In reply to

• raduc
    • Top 500 Contributor
      Male
    • Joined on 07-05-2007
    • Bucuresti
    • Membru
    • Points 2,000

Mersi frumos de lamuriri. O sa incerc din nou. Pana acum nici nu am avut "uneltele" necesare cu care sa trag de ea (am incercat cu ata dentara, dar nu a tinut :) ).
  • 11-02-2008 16:10 In reply to

vreau sa scot si eu oglinda laterala deoarece motorasul are niste scapari cand ajung catre "capete" cu reglajul...cand am vb eu cu cineva de la service, mi-a spus ca trebuie reglata oglinda intr-o parte si tras tare....stie cineva mai exact cum se face? nu de alta, dar nu vreau sa sparg oglinda

• Post Points: 35
  • 12-02-2008 13:51 In reply to

• raduc
    • Top 500 Contributor
      Male
    • Joined on 07-05-2007
    • Bucuresti
    • Membru
    • Points 2,000

Exact asa se si procedeaza, trebuie doar sa tragi cu tupeu. Nu se sparge asa de usor. (Eu am tras cand era oglinda crapata si nu s-a spart mai tare.)
    • Post Points: 5
  • 12-02-2008 14:08 In reply to

prophu:

vreau sa scot si eu oglinda laterala deoarece motorasul are niste scapari cand ajung catre "capete" cu reglajul...cand am vb eu cu cineva de la service, mi-a spus ca trebuie reglata oglinda intr-o parte si tras tare....stie cineva mai exact cum se face? nu de alta, dar nu vreau sa sparg oglinda

acest lucru se intampla la toate astrele deci nu e neaparat o problema ci mai mult o protectie a motorului sau oglinzii imi scapa acum care din ele.

Nu cred ca e necesar sa scoti oglinda ci doar prin manevre "de ocolire" din reglaj (cel de la buton) poti ajunge in pozitia dorita. Am sa caut cand am timp topicul unde este descrisa precis operatiunea.

• 12-02-2008 14:38 In reply to

eu fac aceste manevre de ocolire, dar masina este a sotiei, asa ca e mai greu cu manevrele...Wink...

• 12-02-2008 17:46 In reply to

• dre
    • Top 200 Contributor
      Male
    • Joined on 02-10-2007
    • Constanta
    • Membru
    • Points 2,810

Am si eu o problema cu oglinda laterala stanga,  cand  o reglez scapa ,nu merge lin ca cealalta .Stie cineva daca se poate repara usor ?
    Astra H 1.7 cdti
  • 12-02-2008 22:22 In reply to

acelasi lucru mi se intampla si mie, insa pe dreapta....mai mult ca sigur sunt niste rotite prin motoras....asta inseamna sa ajungi la motoras si sa-l desfaci...

• 28-07-2008 8:23 In reply to

Am avut aceaisi problema, la oglinda soferului(pt ca ea e mai stresata) si am rezolvat-o pentru moment.

Am desfacut oglinda. Se da jos usor capacul ornamental. Se da jos sticla oglinzii, prin declipsare. Se ajunge la cele 3 suruburi torx care prind discul de plastic, in care se afla cele 2 motorase de reglaj, care actioneaza cei doi pini de reglaj - tijele din plastic ale reglajului orizontal-vertical. Pe discul asta se afla o rotula cu un surub torx in centru, surub care are blocaj in centru, care impiedica folosirea unei surubelnite obisnuite. Se poate folosi un patent pentru prinderea surubului si slabirea lui. Mai departe dupa ce se da jos rotula, se declipseaza capacul discului si se ajunge la motorase, care sunt chinezesti :)). Se scot pinii din plastic, se curata, se greseaza cu vaselina, se rodeaza cu discul contectat la mufa masinii, ca sa observati ca efectueaza curse complete si ca nu e distrus cumva filetul si se efectueaza operatiunea inversa de montaj. Pe parcurs, mai efectuati teste cu si fara oglinda clipsata la loc, ca sa nu aveti surprize. Bafta!

Page 1 of 2 (13 items) 1 2 Next >
© Copyright 2007-2011 AstraForum.ro Toate drepturile rezervate.