in

Astra Forum

Astra ca un mod de viata - comunitatea pasionatilor Opel Astra
Banner Counter

Jante ASTRA H

Last post 08-12-2010 17:52 by Blebeanu. 7 replies.
Page 1 of 1 (8 items)
Sort Posts: Previous Next
  • 24-10-2010 13:29

Jante ASTRA H

Salutare,

Am si eu o intrebare la voi, la cunoscatori. Am un Astra din 2007, benzina  1.4. As vrea sa cumpar niste jante insa nu stiu exact cum pot sa caut. Care sunt masurile pe care le caut ?  Eu am pe 4 prezoane si dimensiunea cauciucurilor,  pe cre nu vreau sa le schimb,  este  205 / 55 / R16. Ma intereseaza indicativul acela pentru prezoane, adica  4* 100 sau  4*110 sau care mai sunt.Cum pot sa caut? Unde gasesc? Sau care este? 

Daca aveti chiar oferte pentru jante, va rog sa ma contactati.

• Post Points: 35
  • 24-10-2010 20:32 In reply to

Re: Jante ASTRA H

Salutare !

Iti trebuie jante 4 x 100 R16 

Unde gasesti ?  Sunt multe magazine de specialitate pe net,

Sau citeste aici http://www.astraforum.ro/forums/t/10786.aspx?PageIndex=1   ai multe detalii

Sper ca ti-am fost de folos !

Astra H - Z16XEP Twinport EnJoy+ Moonland LLUMAR Sport KYB+EIBACH K&N 16''-MAM Helix+Focal
    • Post Points: 20
  • 25-10-2010 11:26 In reply to

Re: Jante ASTRA H

Bine,

Mersi frumos de info. Am inteles ca sunt 4*100 dar restul? Nu mai conteaza? Gaura centrala, etc... Daca voi lua noi, stiu ca primesc toate info  dar daca iau SH? Mi-e teama ca ma trezesc cu roti de caruta sau ceva care sa nu se potriveasca :)

• Post Points: 5
  • 07-12-2010 18:38 In reply to

Jante ASTRA H 15

Salutare veteranilor.Sa va povestesc....am facut si eu rost de niste cauciucuri de iarna pentru Opel meu Astra Cosmo caravan 1.9 Cdti doar ca sunt pe jenti de 15 ET 35.Cele de aliaj care sunt acum pe masina sunt de 16 ET 37.Deci nu se pot monta deoarece atinge in etrier.Exista posibilitatea sa gasesc jenti de tabla pe 15  cu ET 37 care sa se potrivesca?

• 07-12-2010 22:02 In reply to

Re: Jante ASTRA H 15

Salut sebastian! Referitor la problema ta, te anunt ca jantele pe 15 pe care le-ai achizitionat nu se pot monta pe Astra H 1.9 CDTI. Din cauza etrierilor mai mari, la aceasta motorizare se monteaza jante de minim 16. Sfatul meu e sa incerci un schimb cu cineva cu motorizare 1.7...

P.S. - Eu, mi-am luat pentru iarna un set de jante R15, 5/110 ET 35 cu cauciucuri 195/65 R15, stiind ca se potrivesc la motorizarea mea - 1.7 CDTI. (Etrieri mai mici! )

Spor la un eventual schimb si numai bine!

Ia-ti intotdeauna doua masuri de prevedere,care oricum fac mai mult decat una singura!
  • 08-12-2010 16:42 In reply to

Mersi mult Blebeanu...dar oare nu s-ar potrivi de la alta masina (alta marca) jenti pe 195/65/R15 cu ET37???Am dat pe google sa imi caute si cica ar fi ...bine nu stiu exact pe ce marca si ce an dar zice ca ar exista.Daca ai ceva parere sau ceva idei astept sugestia ta sau a vostra ...poate mai sunt si alti colegi de pe astra forum care s-au confruntat cu problema mea.Multumesc

• Post Points: 35
  • 08-12-2010 17:08 In reply to

Pentru 4 prezoane PCD e 4x100, pentru 5 prezoane e 5x110. Pentru 1.4, 1.6, 1.8, 1.3d si 1.7d merg jantele de 15 inci. Motorizarile 2.0t, 1.9d avand etrieri mai mari, minimul este 16 inci pentru jante. Despre 1.6t nu stiu nimic, ar fi bine sa completeze informatia unul din posesori.

ET-ul mai mic nu rezolva problema ta. Singura grija cu ET-ul este sa nu fie prea mic sa aproapie caucicul de aripa sau prea mare sa apropie janta de amortizor, slabe sanse in cazul jantelor de otel, mai ales daca sunt GM.

Folosesc table de 15 de Astra G pe Astra H si desi et-ul este mai mare decat recomandat (ET49 fata de ET35, daca nu gresesc), nu am avut nicio problema.

PCD 5x110 il mai gasesti pe SAAB, dar nu stiu modele, motorizari sa stiu pe ce s-ar potrivi jantele pe care le-ai luat. Si nici invers, de la SAAB pe Astra H. Nu-ti recomand experimentul Saab - Opel ca nu stiu dimensiuni de table de SAAB. Incearca schimbul cum a propus un coleg mai sus (cazul ideal), sau vanzarea lor urmata de alte jante si alte cauciucuri cu dimensiunile potrivite. Cauta ce stii ca se potriveste.

[edited by: bsk at 17:16 (GMT 2) on 8 Dec 2010] .
  • 08-12-2010 17:52 In reply to

Nu accept sa-mi multumesti inca, vad ca nu ai inteles despre ce este vorba. Nu ET- ul jantei este problema! Acest ET, (offset-ul jantei) influenteaza faptul cum arata o janta montata pe masina, cat patrunde in spatiul rotii si daca anvelopa va atinge sau nu elementele caroseriei, contraaripi sau suspensie. Se masoara intre linia imaginara ce strabate janta pe mijloc si suprafata de montare a jantei, acolo unde face contact cu fuzeta. Pe tine nu ET-ul te incurca (cat de mult iese janta inafara/cat de mult intra inauntru) !  La motorizarea 1.9 CDTI discurile si etrierii sunt mai mari si nu incap in interiorul jantei. Diametrul necesar fiind mai mare jantele care se monteaza la aceasta motorizare sunt cele de 16" . Apropos... In CIV-ul masinii ce variante de anvelope ai trecute?

Ia-ti intotdeauna doua masuri de prevedere,care oricum fac mai mult decat una singura!
Page 1 of 1 (8 items)
© Copyright 2007-2011 AstraForum.ro Toate drepturile rezervate.