in

Astra Forum

Astra ca un mod de viata - comunitatea pasionatilor Opel Astra
Banner Counter

Vopsea ciobita

Last post 02-05-2010 22:32 by cornelp. 60 replies.
Page 5 of 7 (61 items) « First ... < Previous 3 4 5 6 7 Next >
Sort Posts: Previous Next
  • 14-10-2009 23:30 In reply to

Re: Vopsea ciobita

Am o buba pe aripa dreapta spate (vezi pozele atasate).
    Ce posibilitati as avea pentru remediere? M-ar interesa o solutie fara necesitatea demontarii. Am auzit ca ar exista niste ventuze actionate electric si care ar putea aduce tabla la forma initiala (sau cel putin apropiata).
    Astept sugestii de solutii sau serviceuri care au fost folosite si au produs rezultate bune.

• Post Points: 20
  • 15-10-2009 9:46 In reply to

Din cate am auzit eu,( nu am vazut) ventuzele se pot aplica pe suprafete plane, mai intinse:capota/cupola/ usi. Acolo se poate monta astfel incat ventuza aia sa se fixeze si sa poata face , banuiesc ca vid. TU cum iti imaginezi ca se prinde o ventuza pe muchia aripii? 

La tine cred ca se va folosi ciocanul, sau niste scule mai speciale, probabil niste cricuri, etc, si se va folosi se ceva chit ca nu va iesi ca nou niciodata... Vorbesc din experienta personala.Bafta. Oricum daca mergi la un atelier mai de doamne ajuta , de cartier, si nu la fitze, cu 2-3 mil te scoti cu tot cu vopsit.

Astra G 1,7 CDTI verde metalizat
    z17dtl , consum mediu 4,6-5 L/100km
    cureaua de distributie se schimba la 150000km!
  • 15-10-2009 10:55 In reply to

Merci pentru raspuns si merci pentru aproximarea pretului. E prima mea problema de genul asta si chiar nu stiu nici preturi si nici alternative.

Ma gandeam ca ventuza nu o sa aiba aplicabilitate in cazul asta, de aia ma cerut alte idei.

Sa inteleg ca ai avut ceva similar. Au putut sa iti repare buba fara sa demonteze piesa?

Poate cineva din Bucuresti (zona de nord) sa imi recomande un service unde m-ar putea ajuta, dar sa fie un service care merita recomandat.

Ma gandesc chiar sa las asa tabla, doar sa o protejez. Care ar fi pasi de urmat? Slefuit (crema abraziva) + spray cu vopsea (recomandati magazin) + polish + ceara?

In legatura cu spay-ul cu vopsea. de unde pot afla codul culorii. Este un gri metalizat, cred sovereign.

• Post Points: 5
  • 18-10-2009 20:13 In reply to

Am fost Sambata la un service (pe str. Moinesti). Initial m-am dus acolo ca am aflat ca imbuteliaza vopsea la spray. Vopseaua plus lac costa ~70 Ron pt 400 ml. Am vorbit cu cei de acolo si mi-au dat un pret de 250 Ron pt. a rezolva buba (indreptare tabla, chituire si vopsirea intregului arc pe care e indoita tabla). Prefer sa dau 180 Ron in plus si sa am o treaba mai bine facuta decat as face-o eu (sper). Codul vopselei am aflat ca este inscriptionat langa scaunul fata dreapta, unde este inscriptionat si VINul :) . In cazul la gri sovereign este Z 176.

• 19-03-2010 19:36 In reply to

Roland:
    Acum vin si eu cu problema mea legata de o ciobitura a vopselii pe muchia din fata a capotei. Totul se datoreaza criblurii de pe sosea, cand o "pietricica" mi-a sarit in fata si a ciobit toate straturile de lac/vopsea si ce or mai fi acolo. Este o suprafata de cativa mm patrati. Asta s-a intamplat vara trecuta. Problema este ca acum am observat rugina in zona in care toate straturile protectoare s-au dus. Aveti vreo idee daca se poate rectifica problema si daca da, care ar fi cea mai buna solutie?

PS Am vazut in emisiunea AMS de pe un post german ca o astfel de ciobitura a fost reparata la un service, aplicand o picatura de vopsea si apoi dand cu polish...

Salut!Atentie sporita celor care au probleme cu vopseaua ciobita+aparitia ruginii ca o sa dau o informatie importanta!Am citit topicul asta insa se pare ca nimeni nu a mai postat dupa ce probabil ca a rezolvat problema.Daca vreti sa indepartati rugina se gaseste in Praktiker o solutie care face minuni si se numeste Rost Umwandler,costa 10,50 lei.Dizolva rugina in cateva secunde prin formula chimica si formeaza grund pt vopseaua ce urmeaza a fi aplicata.In cazul punctelor de pe capota,ca doar sunt cele mai des intalnite ,cel mai bine e sa fie aplicata cu o pensula de desen cu care pictam toti cand eram mici si practic se insista cu pensula asupra ruginii concomitent cu aplicarea de solutie pana cand dispare,nu dureaza mult...cateva secunde.Dupa indepartarea ruginii,evident se aplica vopsea,cine vrea si un polish sau ceara etc.Pentru poza produsului respectiv folositi link-ul http://img229.imageshack.us/img229/1372/pict0186x.jpg. Incercati,o sa reusiti!Toate bune!Pentru oameni practici!
    GTC 1.6,115 HP,black sapphire,Bi-Xenon,climatic,Dezent RB Dark
  • 19-03-2010 22:01 In reply to

mersi de pont. eventual daca ai putea mentiona raionul, ca sa gasim mai usor. Cand am cautat aluband, am cautat de am capiat, si nici angajatii din magazin nu mi-au fost de folos, ca nu stiau sa ma indrume, nici nu auzisera de produs. 

Referitor la ciobiturile de vopsea pana la grund , se gaseste un kit de retus care se comanda la reprezentanta , costa in jur de 30 ron, urmeaza sa vad cum sta treaba cu el

Un coleg cu vw, si-a rezolvat o zgarietura de pe bara cu un kit care contiea un tub micut de vopsea, unul de lac, si o unealta de curatat la un capat si pensula la celalalt. Cred ca maturarea vopselei se poate face cu un uscator de par care sa sufle aer cald peste stratul de vopsea aplicata. 

Eu am un punct de rugina micut in dreptul oglinzii retorvizoare pe cupola la 5 cm de chederul parbrizului, si se vede cum rugina continua si imprejur pe sub vopsea.  Ramane de vazut cum o sa rezolv acolo. 

• 19-03-2010 22:57 In reply to

Roby:
    Referitor la ciobiturile de vopsea pana la grund , se gaseste un kit de retus care se comanda la reprezentanta , costa in jur de 30 ron, urmeaza sa vad cum sta treaba cu el
    Roby:
     mersi de pont. eventual daca ai putea mentiona raionul, ca sa gasim mai usor.

1Produsul se gaseste chiar la raionul auto

2Referitor la kitul de retus...se poate improviza,eu am mers la un laborator si mi-am preparat vopseaua de pe codul masinii,am dat in jur de 30 lei pe 100g,nediluata

Multa bafta!

• 23-04-2010 0:20 In reply to

toretto:

Roby:
    Roby:
     mersi de pont. eventual daca ai putea mentiona raionul, ca sa gasim mai usor.

1Produsul se gaseste chiar la raionul auto

2Referitor la kitul de retus...se poate improviza,eu am mers la un laborator si mi-am preparat vopseaua de pe codul masinii,am dat in jur de 30 lei pe 100g,nediluata

Multa bafta!

Azi am primit kit ul de retus de vopsea + lac . Am cumparat si acea solutie "minune" care transforma chimic rugina in gund. Sper sa faca bine si nu rau pe acolo. Am sperat ca este o pasta , dar este un lichid transparent. Am sa-l aplic cu o pensula cat de mica posibil. Inconvenientul cu vopseaua a fost ca a trebuit sa ma duc odata cand am comandat si inca odata ca sa preiau vopseaua, ca nu au vrut sa o trimita direct acasa. Macar acum am exact vopseaua de la mama ei, am aflat ca am culoarea tugsten green . Pun si o poza cu tuburileset vopsea

• 23-04-2010 19:18 In reply to

Frumusel kitul de retus,e bine ca are si lac!Vezi ca grundul se formeaza dupa ceva timp,nu pe loc.Aplica solutia sa elimini rugina si peste o zi o sa vezi ca se formeaza un grund alb;abia apoi aplici vopseaua.Sa ne tii la curent.Sper sa-ti iasa,la mine a mers!Bafta!!!
  • 23-04-2010 19:19 In reply to

Apropo,cat costa kitul de retus?As dori sa-l cumpar mai mult pentru lac
    • Post Points: 35
Page 5 of 7 (61 items) « First ... < Previous 3 4 5 6 7 Next >
© Copyright 2007-2011 AstraForum.ro Toate drepturile rezervate.