in

Astra Forum

Astra ca un mod de viata - comunitatea pasionatilor Opel Astra
Banner Counter

curatare egr si admisie turbo.exista riscuri????

Last post 07-02-2011 20:09 by mirelb. 33 replies.
Page 2 of 4 (34 items) < Previous 1 2 3 4 Next >
Sort Posts: Previous Next
  • 01-04-2010 17:50 In reply to

Re: curatare egr si admisie turbo.exista riscuri????

multumesc.Apropo,se simnte diferenta?
    • Post Points: 20
  • 02-04-2010 0:20 In reply to

La cata mizerie am scos, am ramas masca! Se simnte! Trage mai usor, urca in ture mai repede! Vreau sa zic ca se merita!

opel astra 1.7dti 2001
    • Post Points: 50
  • 15-05-2010 1:30 In reply to

salutare, asta seara am patit-o , am descoperit un furtun spart de la sistemul de racire ( al 3 lea pe luna asta) sub EGR ...si bineinteles ca a trebuit sa demontez tot...teava care aduce gaze din evacuare, cele 2 corpuri EGR-ul si acceleratia cred ca se numeste corpul din aluminiu si teava care se prindede capacul de admisie de pe chiuloasa...am rupt un surub in galeria de evacuare si ... sa vad ce pot face maine...problema e alta, daca se poate desface EGR-ul si curata...e vreun risc?...se poate strica ceva? ...eu am un caravan 1.7 CDTI ...ma poate ajuta cineva?

• Post Points: 5
  • 15-05-2010 1:31 In reply to

salutare, asta seara am patit-o , am descoperit un furtun spart de la sistemul de racire ( al 3 lea pe luna asta) sub EGR ...si bineinteles ca a trebuit sa demontez tot...teava care aduce gaze din evacuare, cele 2 corpuri EGR-ul si acceleratia cred ca se numeste corpul din aluminiu si teava care se prindede capacul de admisie de pe chiuloasa...am rupt un surub in galeria de evacuare si ... sa vad ce pot face maine...problema e alta, daca se poate desface EGR-ul si curata...e vreun risc?...se poate strica ceva? ...eu am un caravan 1.7 CDTI ...ma poate ajuta cineva?

• 15-05-2010 9:04 In reply to

Nasoala treaba! Nu se intampla nimic! EGR e o supapa care inchide si deschide circuitul gazelor arse prin motor! Daca ai depuneri, ceea ce cred ca ai, impiedica inchiderrea si deschiderea lui corecta! Daca tot ai demontat poti sa il cureti, nu are parti electrice, reglaje, dar depunerile de pe conducta respsectiva restrictioneaza puternic fluxul de gaze fierbinti ce reintra in motor! La un coleg mai era loc de un deget, pentru ca acolo ajung gaze si putin ulei de pe la turbo, si se depun pe peretii galeriei! Fara nici o teama, poti sa il cureti! Bafta!

opel astra 1.7dti 2001
  • 15-05-2010 9:58 In reply to

Salutare,vreau si eu sa imi curat EGR-ul ,numai ca nu am habar unde este,am un Astra H 1.7 CDTI,daca aveti idee,niste sfaturi ceva sau un nenea mecanic mai priceput!Ms anticipat!Wink

• 15-05-2010 13:39 In reply to

Multumesc mult pt sfat, intradevar cu greu intra un deget pe teava,...am dat jos valva si-l scufund in carburol nu se mai demonteaza nimic din el? ...si ma intereseaza daca la capacul de admisie ca si ala trebuie curatat , abia intra degetul, trebuie dat jos suportul filtrului de ulei, rampa de presiune de la pompa?am vazut vreo 2 sonde cu vacum pe ele...ma mai poate ajuta cineva?

• Post Points: 5
  • 17-05-2010 21:32 In reply to

salut am un opel astra g 1,7dti si vreau sa stiu unde e pozitionata valva egr?e motor de isuzu
  • 18-05-2010 22:22 In reply to

Vezi ca e pusa o poza! E sub calculatorul motorului!

opel astra 1.7dti 2001
  • 19-05-2010 17:58 In reply to

...am reusit si am curatat admisia pana la galeria de admisie si... acum scoate fum negru la priza de acceleratie pana sa curat nu scotea...e adevarat ca EGR-ul din 2 orificii 1 era complet infundat iar al doilea mai bine de jumatate...am stricat EGR-ul?...nu inteleg de ce afuma? ...unde am gresit?

Page 2 of 4 (34 items) < Previous 1 2 3 4 Next >
© Copyright 2007-2011 AstraForum.ro Toate drepturile rezervate.