in

Astra Forum

Astra ca un mod de viata - comunitatea pasionatilor Opel Astra
Banner Counter

Remediere releu de semnalizare Astra G

Last post 01-07-2009 0:39 by geo000. 5 replies.
Page 1 of 1 (6 items)
Sort Posts: Previous Next
  • 21-06-2009 22:44

Remediere releu de semnalizare Astra G

Cu ceva timp in urma mi s-a aprins martorul din bord care arata atasarea la masina a unei remorci (este un martor verde asemenea unui carlig), iar mai apoi, in timp, mi-a cedat semnalizarea pe partea stanga...
    Asa ca am inceput sa verific care-i cauza:
    - am verificat becurile de semnalizarea --- toate sunt ok
    - am verificat mai apoi cele 2 relee de semnalizare (acestea sunt la pozitiile 7 si 8 in panoul de sub volan) si aici a aparut surpriza --- unul este defect
    Spun surpriza pt ca releele de semnalizare la Astra G sunt clasice (o bobiba si o lamela) si prin urmare probabilitatea ca sa se defecteze un releu mecanic este destul de redusa. Asa ca l-am desfacut sa vad despre ce-i varba, mai ales ca unul nou GM este destul de scumput. Cu ocazia asta am constatat ca de fapt releul este bun (masurat cu aparatul si probat cu un alimentator)...L-am montat inapoi pe masina si aceeasi problema...
    Ma rog, in final am constata ca de fapt toata aceasta problema a fost provocata de o banala rezistenta de 540 de omi, 0,25 w (era in codul culorilor: verde-albastru-maro-auriu), rezistenta care este pusa in paralel cu bobina releului...
    Asa ca, daca aveti probleme cu releul de semnalizare la Astra G verificati si rezistenta montata in paralel cu bobina acestuia si scutiti cativa banuti cat ar trebui sa dati pe un releu GM nou...

PS: Fotografiile pt un tutorial nu stiu cum sa le atasez, asa ca ramane doar scrisul... 

• Post Points: 20
  • 23-06-2009 0:34 In reply to

Re: Remediere releu de semnalizare Astra G

Fialdo:
    aceasta problema a fost provocata de o banala rezistenta de 540 de omi, 0,25 w (era in codul culorilor: verde-albastru-maro-auriu), rezistenta care este pusa in paralel cu bobina releului...
           Care ar fi rolul acestei rezistente?Nu ne-ai spus.Fiind montata in paralel,inseamna ca releul(care nu poate fi numit de semnalizare,ci doar intermediar sau de protectie) se alimenta cu tensiunea de 12V,iar rezistenta ar fi avut rolul de a "descarca" bobina releului si decuplarea sa fie cit mai rapida.Nu m-am lovit de problema aceasta,dar e posibil sa fie rezistenta inseriata cu bobina releului si atunci daca este arsa nu se mai alimenta cu 12V,releul fiind"mort".Sursa de semnal a semnalizarii se afla in modulul tuturor temporizarilor masinii,in spatele sigurantelor.

maturator
  • 23-06-2009 13:00 In reply to

Rezistenta este dupa parerea mea cu siguranta montata in paralel cu bobina si nu in serie.

Ce am constatat: daca rezistenta nu este calibrata corect (in sensul ca nu are valoarea corespunzatoare) atunci semnalizarea nu functioneaza (acest lucru l-am probat cu mai multe rezistente de valori diferite). Deci, de valoarea acesteia depinde daca functioneaza sau nu semnalizarea si avariile pe partea respectiva (releul 7 este pentru partea dreapta, iar 8, cel din margine, pentru partea stanga)...

• 24-06-2009 21:01 In reply to

Cind stim rolul unei componente si cauzele care au dus la distrugerea ei,atunci putem spune ca am facut o remediere corecta si in cunostinta de cauza(logica).Restul e intimplare,sansa,noroc...

maturator
  • 24-06-2009 22:55 In reply to

Algoritmul aplicat de mine in aceasta situatie este unul mai "babesc" si s-ar rezuma la un principiu experimental-stiintific cunoscut, cred, ca fiind "prin incercare si eroare". Urmeaza ca pe viitor sa ma gandesc la formularea unei teoreme sau macar leme in acest sens, dar momentan sunt intr-o lacuna axiologica profunda... Rugaminte mea este: daca ma poti ajuta in acest sens te rog sa o faci, dar sa fii bland si sa incerci sa nu mai critici profanul din mine...

Eu unul presupun ca valoarea rezistenta bobinei releului si cea a rezistentei puse in paralel sunt importante in deschiderea releului. Incerc sa fac rost de circuitul electric existent si mai discutam. Momentan nu am avut timp sa stau sa intorc lucrurile pe toate fetele, dar o putem face impreuna...

[edited by: Fialdo at 22:59 (GMT 2) on 24 Jun 2009] .
  • 01-07-2009 0:39 In reply to

Fialdo:
    sa incerci sa nu mai critici
          Subliniaza macar o expresie care sa-ti sustina afirmatia.

maturator
    • Post Points: 5
Page 1 of 1 (6 items)
© Copyright 2007-2011 AstraForum.ro Toate drepturile rezervate.