in

Astra Forum

Astra ca un mod de viata - comunitatea pasionatilor Opel Astra
Banner Counter

Se poate monta aer cond automat sau climatizare automata?

Last post 17-05-2009 17:43 by cristidb. 5 replies.
Page 1 of 1 (6 items)
Sort Posts: Previous Next
  • 14-05-2009 9:44

Se poate monta aer cond automat sau climatizare automata?

Se poate monta climatic sau climatroni in loc de ac-ul actual al masinii (astra h 2005 1,7 cdti afisaj BID)

Adica daca e doar o schimbare de panou control si de montat ceva senzori la climatic sau ceva mai complicat la climatronic sau nu se poate asa ceva

Va multumesc anticipat.

[edited by: vvede at 10:00 (GMT 2) on 14 May 2009] titlu
    Galati
    Opel Astra H
    1,7 CDTI 2005
    • Post Points: 20
  • 14-05-2009 11:56 In reply to

Re: Se poate monta aer cond automat sau climatizare automata?

Clima cred ca e destul de complicat sa adaptezi, dar aer conditionat automat ar trebui sa se poata. Pana acum n-am vazut pe nimeni care sa fi facut asa ceva. Sigur iti trebuie senzorul de temperatura si panoul cu comenzi. Probabil mai trebuie si programat ceva cu tech2.... Sapa si tu pe forumurile strine poate gasesti ceva.

• 15-05-2009 21:14 In reply to

nu se prea poate.

In primul rand difera cablurile care noi sunt undeva la 800 euro (vine cu tot cablajul din bord), urmat de centrala de comanda si de display. Pe langa cele mentionate mai ai nevoie si de senzorul de temperatura care sunt 2 din cate stiu, unul care iti citeste temperatura aerului de intrare in aeroterma si inca unul pozitionat in dreptul boxei din bord. Deci se invoca costuri foarte mari pentru conversie

Piese GM la preturi rezonabile pentru Astraforum. Livrare in toata tara prin curierat rapid, Tel contact 0726 161 079
    Let' s supercharge enjoying

Chrysler Sebring LX 2.0
  • 16-05-2009 10:20 In reply to

Pai la aer conditionat automat nu trebuie alt ecran. Trebuie si in cazul asta alte cabluri? 

Ma refer la asta: http://www.postimage.org/image.php?v=aVJsdNJ

[edited by: cristidb at 10:21 (GMT 2) on 16 May 2009] .
  • 16-05-2009 11:37 In reply to

e posibil,,, dar costurile sunt enorme... tu alegi !

• 17-05-2009 17:43 In reply to

Aerul automat costa 200E in plus fata de cel manual, iar clima 400. Parerea mea e ca aerul automat face treaba la fel de buna ca si clima, doar ca nu se poate selecta optiunea de a directiona aerul prin toate gurile de ventilatie si nu vine cu GID. Daca ati simtit ca va trebuie de ce nu l-ati pus din fabrica? Mie mi-e indiferent, nu sunt asa sensibil la variatiile de temperatura si de asta am luat aerul manual.

• Post Points: 5
Page 1 of 1 (6 items)
© Copyright 2007-2011 AstraForum.ro Toate drepturile rezervate.