in

Astra Forum

Astra ca un mod de viata - comunitatea pasionatilor Opel Astra
Banner Counter

Demontare tambur frana !!

Last post 22-05-2009 12:45 by nelu. 5 replies.
Page 1 of 1 (6 items)
Sort Posts: Previous Next
  • 08-05-2009 19:11

Demontare tambur frana !!

Vreau sa imi schimb sabotii frana si nu stiu cum se desfac tamburii,ma poate ajuta cineva......ca in manualul de reparatii nu scrie?         

Multumesc!

Filed under:
    • Post Points: 5
  • 21-05-2009 13:36 In reply to

Re: Demontare tambur frana !!

Chiar nimeni nu stie ? 

Filed under:
    • Post Points: 20
  • 21-05-2009 14:36 In reply to

Era un sait,din pacate in limba rusa,care are mai multe tutoriale de acest gen.Este un forum astra la ei.
    Am vazut multe lucrari interesante descrise prin poze si etape ..,in amanunt(antifonare,schimbat amortizoare,placute frana,filtre,becuri,etc)

Da un search pe google.

[edited by: poseidon4me at 14:37 (GMT 2) on 21 May 2009] e
    Astra H 1.4 Twinport Cosmo, Moonland. Facelift
    Filed under:
  • 21-05-2009 22:55 In reply to

mersi mult Poseidon4me  !!!

Filed under:
  • 21-05-2009 23:34 In reply to

Nelu,am meditat mult inainte de a scrie acest post.gindindu-ma la afirmatiile tale anterioare.N-am demontat demult un tambur de spate,dar o sa prezint problema ca principiu(probabil o sa te ajute).Cele 4 suruburi fixeaza atit roata cit si tamburu.Se demonteaza roata,se curata cota de centrare a tamburului pe butuc(cu peria de sirma si spray degripant).Pecizez ca nu mai tin minte daca tamburul mai are sau nu,1 surub sau 2 de fixare(M8) a tamburului pe butuc.Acceptind ideea ca nu are,se incearca demontare tamburului prin lovire cu ajutorul unui dorn de bronz,in partile exterioare(de la interior catre exterior).ATENTIE,tamburul e din fonta.Posibil sa fie mai greoaie demontarea daca tamburul are uzura avansata(sant),care sa tina sabotii pe tambur.Spunea-i odata ca prezint problemele teoretic,acum le-am prezentat din amintiri,recunosc. 

maturator
  • 22-05-2009 12:45 In reply to

Bine, mersi oricum...!!!  sa raspunzi fara a reprosa era mai bine...dar.... cred ca asa esti tu!!  nu am obligat pe nimeni sa raspunda ...cred ca ai facut-o din placere ...NU ???? mersi mult  .

Filed under:
    • Post Points: 5
Page 1 of 1 (6 items)
© Copyright 2007-2011 AstraForum.ro Toate drepturile rezervate.