in

Astra Forum

Astra ca un mod de viata - comunitatea pasionatilor Opel Astra
Banner Counter

Zgomot turbina

Last post 13-01-2012 21:52 by aalexx19. 43 replies.
Page 2 of 5 (44 items) < Previous 1 2 3 4 5 Next >
Sort Posts: Previous Next
  • 12-03-2009 16:35 In reply to

Re: Zgomot turbina

La ce service ai fost ?

Pai intr-un fel de contrazici, in 6 ani 2 turbine este foarte bine, nu inteleg cum ai rationat.

In al doilea rand Opel nu produce turbine, ci firme specializate.

La reprezentante nu se repara piese/componente ei doar inlocuiesc, piesele sunt apoi trimise la producator/fabrica de unde apoi ies ca si noi. 

Ce pret ai pus tu acolo reprezinta pretul unei turbine noi cu tot cu manopera si se stie ca la reprezentante sunt preturi piperate.

Sunt service-uri care repara/reconditioneaza turbine unde pretul este muuult mai mic decat ce ai pus tu acolo, binentele acolo unde se mai poate

Una peste alta o turbina nou nouta ca a ta, dar luata direct de la producat este oricum mai ieftina decat luata prin reprezentanta ca intermediar.

• Post Points: 20
  • 12-03-2009 16:41 In reply to

Am fost la Radacini de pe bd. Ferdinand... acolo m-am invatat sa ma duc, pentru ca sunt aproape de serviciu si ii pot vizita oricand, in plus cunosc cateva persoane.

Nu am luat in seama statistica facuta de director, si m-am referit strict la ce mi s-a intamplat mie.

Masina are 22.000, am schimbat:

- claxon la 3000km

- motoras oglinda la vreo 11000

- senzor presiune turbo

- turbina la 22000

Bineinteles, m-am referit la pretul interventiei facute intr-o reprezentanta Opel. De reconditionat se pot reconditiona, si am vazut multe service-uri care fac asta.

Astra H 1.7CDTI Cosmo+ Black Sapphire
    • Post Points: 5
  • 24-03-2009 20:10 In reply to

Am scos masina din service, au tinut-o o zi si au schimbat urmatoarele:

-turbosuflanta

-electrovalva turbo (au constatat ca si asta era dusa).

Acum e alta viata, nu mai fluiera, nu mai suiera si se aude foarte frumos motorul :).Sper sa o tin cat mai mult asa :D

• 26-03-2009 13:39 In reply to

Salut,

Zgomotul era gros, ca un bazait ce se auzea peste zgomotul normal al motorului? Sau era un soi de suierat mai strident?

Razvan

[edited by: RazvanOltu at 13:40 (GMT 2) on 26 Mar 2009] ...
    INSIGNIA pimped by OPC... urmatoarea provocare
    Respecta partenerii de trafic!
    • Post Points: 35
  • 26-03-2009 13:43 In reply to

Salut,

era un suierat destul de ascutit, care se auzea f tare cand motorul era rece, dar persista si dupa incalzirea acestuia, diminuandu-si intensitatea.Cel mai tare se auzea intre 1500rpm si 2000rpm.

• 26-03-2009 13:51 In reply to

Am inteles. Tipii de la service ti-au spus si cauza defectiunilor sau macar care credeau ei sa fi fost cauza?

Razvan

INSIGNIA pimped by OPC... urmatoarea provocare
    Respecta partenerii de trafic!
  • 26-03-2009 13:55 In reply to

Mi-au zis ca parerea lor este proasta exploatare (desi nu prea tind sa cred ca ar fi asta).

Ideea este ca masina este acum mult mai "vioaie", cu noua turbina decat era inainte sa se defecteze cea veche. De aici suspectez un defect din fabrica al acesteia...desi e putin probabil...

• Post Points: 5
  • 26-03-2009 16:09 In reply to

RazvanOltu:

Salut,

Zgomotul era gros, ca un bazait ce se auzea peste zgomotul normal al motorului? Sau era un soi de suierat mai strident?

Razvan

Salut, eu am un astfel de sunet atunci cand motorul este rece intre 1500-2200 de ture. Dupa ce motorul se incalzeste este in regim nu se mai aude, am 124000km cu masina, uleiul l-am schimbat la 119000km. Turbina e cu geometrie fixa, motor z17dtl, 80CP. Dar merge bine masina, trage ok si nu o conduc subturata. Crezi ca acel bazait este semn de imbatranire al turbinei?

Opel Astra H 1.7CDTI 80CP, Enjoy, Gri Moonland
  • 26-03-2009 16:19 In reply to

Salut,

poate fi un semn, dar cred ca nu ai motive sa-ti faci griji... Inginerul de acolo mi-a explicat ca la mine grava problema era electrovalva(comanda turbinei), care avea anumite scapari, si nu turbina propriu zisa. Turbina avea si ea uzura, dar chiar si asa, mai mergea multe mii de km cu suieratul ala. La mine, masina fiind in garantie, mi le-au schimbat pe ambele, si logic, ca nu aveam cum sa refuz Big Smile.

• 31-03-2009 17:31 In reply to

Rattlesnake, am aceeasi problema cu suieratul ala metalic si vuietul/fluieratul turbinei (dar asta numai cand e extrem de frig cu multe minusuri afara).

Nu am inteles pe deplin despre ce electrovalva vobesti. Sunt 2 care pot influenta negativ comportamentul dinamic al masinii, dar numai una poate produce suieratul ala.

E o electrovalva care e pe traseul de admisie si care comanda deschiderea/inchiderea supapei de presiune turbo ca sa mentina presiunea la cotele cerute. Si mai e si supapa turbo cunoscuta si va blow off valve sau wastegate, comanda de alta electrovalva.

Care din ele a fost vinovata ? Eu suspectez ca e vorba de cea care trebuie sa inchida wastegateul ca sa intre presiunea in admisie si sa deschida cand decelerezi. Despre asta vorbeai, nu ?

Poti sa imi zici te rog un pret?

Astra H 1.7 CDTI 101 CP
    • Post Points: 35
Page 2 of 5 (44 items) < Previous 1 2 3 4 5 Next >
© Copyright 2007-2011 AstraForum.ro Toate drepturile rezervate.