in

Astra Forum

Astra ca un mod de viata - comunitatea pasionatilor Opel Astra
Banner Counter

Amortizoare astra G

Last post 24-04-2010 11:52 by kellu81. 11 replies.
Page 1 of 2 (12 items) 1 2 Next >
Sort Posts: Previous Next
  • 19-01-2009 12:14

Amortizoare astra G

Am urmarit topicul de la H. Intrebarea mea este, care sunt amortizoarele care s-ar potrivi cel mai bine? Bilstein B4 sau Kayaba. Iar la kayaba, care ar trebui sa le aleg? Gas-a-Just sau Excel G.Nu ma intereseaza garda, iar in ceea ce priveste modul sport, un pic nu ar strica. Asta in conditiile in care nu vreau sa umblu la arcuri, si pentru gropile noastre e necesar si un pic de rigiditate.

Deja de anul trecut, amortizoarele de pe masina erau umede, si de ceva timp se cam aud zgomote mai ales pe partea din spate. Deci trebuiesc schimbate.

AstraG 1.7 CDTI 2003 Z17DTL
    • Post Points: 50
  • 21-04-2009 13:51 In reply to

Deleted Post

Locked Reply Contact
    This post has been deleted.
    • Post Points: 5
  • 12-06-2009 20:59 In reply to

Re: Amortizoare astra G

Pana la urma ce amortizoare ai pus ??  Si eu sunt interesat sa le schimb.

• Post Points: 20
  • 15-06-2009 10:28 In reply to

Am fost la service-ul unde ma duc de obicei si mi-a zis mecanicul sef ca Kayaba nu sunt bune. I-as fi cerut mai multe detalii deoarce un coleg si-a pus si e inca foarte multumit de ele. In prima faza a vrut sa-mi puna sachs, dar a schimbat pe motiv ca bodge sunt mai bune. Mi-a schimbat si flansele ca sa-mi dea garantie 2 ani atat la manopera cat si la amortizoare. Pana acum pot spune ca sunt multumit. Sunt un pic mai rigide decat cele originale, dar cred ca si asta am cautat. A, si am mai schimbat si bieletele antiriliu, dadeau un zgomot din cand in cand, si asta de la amortizoarele uzate.

Acum cred ca as fi optat pentru monroe reflex, dar pana la urmatoarea interventie, vedem cum se comporta astea.

AstraG 1.7 CDTI 2003 Z17DTL
  • 26-11-2009 18:23 In reply to

foloseste Monroe pe ulei si nu o sa fii dezamagit. Opel este o masina pretabila la ulei nu la gaz. bft

• 28-01-2010 20:28 In reply to

acum vre-o 6-7 luni am schinbat si eu amortizoarele si de vre-o 2 saptamani a inceput sa se auda din cand in cand o batai la roti am fost la servis au ridicat-o pe elevator au verificato si nimic auverificat toate bucsile de la roti sau uitat daca are vre-o rugina dar nimic si numai cand prind gropi mici se aud am reschimbat amortizoarele pe fata crezand ca ele sunt problema dar nu erau amortizoarele. A mai auzit cineva de problema aceasta?

• 13-03-2010 20:18 In reply to

Am si eu niste nedumeriri. De cateva ori masina mea a fost parcata pe langa alte opel astra G . A mea cred ca este G si nu classic, (fabricata in dec 2003, cred ca in Belgia-Antwerp, inmatriculata in 2004) am verificat asta pe un site cu seria caroseriei.

Opel astra Classic, cele fabricate in polonia, au garda la sol mai mare decat astra G ?

Un alt aspect care ma mira pe mine, este ca masina mea am luat-o cu jante de 14'' cu 4 prezoane in timp ce alte modele , cele mai multe astra g , si cred ca toate astra classic, vin cu jante de 15'' si cu 5 prezoane. 

Diferenta de garda la sol este data doar din faptul ca celelate au jante de 15''? 

O anvelopa de 15'' are talonul mai mic, compensand diametrul mai mare al jantei , astfel diametrul total al roatei este egal sau cu cel mult cativa mm mai mai mare.

am observat aceste detalii cand am parcat cu botul la bordura si un alt opel astra venise cu spoilerul peste bordura in timp ce al meu ar fi lovit bordura. 

Cat a costat schimbul de amortizoare la tie "kofeine20"? 

Astra G 1,7 CDTI verde metalizat
    z17dtl , consum mediu 4,6-5 L/100km
    cureaua de distributie se schimba la 150000km!
    • Post Points: 35
  • 14-03-2010 1:39 In reply to

Nu stiu ce sa iti spun in legatura masina ta daca este opel astra g classic al meu este classic cand am luat-o avea genti de 14" cu 4 prezoane si eu am luat genti de 16" cu 4 prezoane numai tre sa fi ff atent la distanta intre prezoane si pe a mea la usa din fata pe amandoua parti scrie classic 2000 chear daca e fabricata in 2001. Daca ai pute sa-mi arati p poza cu masina din fata si lateral atunci pot sa iti spun ce model este.

Eu am cumparat telescoapele din romania si le-am montat in danemarca la opel servis telescoapele mau costat 340 bucata iar montatul 200 de euro in danemarca dar aici nu cred ca costa atat.

• 14-03-2010 11:45 In reply to

Roby:
    Opel astra Classic, cele fabricate in polonia, au garda la sol mai mare decat astra G ?

nu cred. Cred insa ca foarte multi la comandarea masinii au optat pentru pachetul de drumuri grele care ridica garda la sol fata de una fara acest pachet.

Eu la schimbarea amortizoarelor cred ca am sa merg pe o varianta Bilstein.

• 14-03-2010 12:18 In reply to

Salut ! La cum arata drumurile din Romania , mai ales in Bucuresti , nu stiu ce amortizoare rezista , chiar merita sa bag bani intr-un set de amortizoare si sa-l termin intr-un an prin gropi?

Astra G difera de Astra Clasic nu doar prin garda la sol: eu o am din 2001 cu roti pe 14' in 4 prezoane cu scut de plastic izolat fonic pe dedesubpt iar un prieten are Astra Clasic din 2009 cu pachet de drumuri grele , roti pe 15' in 5 prezoane fara comenzi pe volan , etc. Am constatat personal o lipsa de stabilitate la Clasic pe viraje dar si lipsa turbolag-ului. Difera mult comonrail-ul de TDI .Waving Bye Bye Eu am garda joasa si cum nu am lovit-o pe dedesubt as cobori-o cu inca 2-3 cm. , este uimitor ce le fac pe viraje pe DN-uri celor cu garda sus .Waving Bye Bye

Page 1 of 2 (12 items) 1 2 Next >
© Copyright 2007-2011 AstraForum.ro Toate drepturile rezervate.