in

Astra Forum

Astra ca un mod de viata - comunitatea pasionatilor Opel Astra
Banner Counter

Verificare kilometri reali Opel Astra H

Last post 16-07-2010 0:01 by Taz. 39 replies.
Page 2 of 4 (40 items) < Previous 1 2 3 4 Next >
Sort Posts: Previous Next
  • 06-11-2008 22:00 In reply to

Re: Verificare kilometri reali Opel Astra H

eu vorbesc din experienta mea,nu a altora care jecmanesc oamenii prin service-uri cu renume.

ASTRA H CARAVAN 1.7 CDTI 74 KW
    • Post Points: 20
  • 07-11-2008 20:52 In reply to

Auziti,domnu' si deci daca dupa cum spui se poate vedea km reali la o masina daca au fost dati inapoi,in cazul de fata astra h,poti sa ne dai si o dovada.Poate un document,ceva la mana sau o proba a celor spuse de tine?Caci in secunda 2 vor veni alergand spre tine toti cei tepuiti si inselati de fosti proprietari,care s-au lacomit la 1ooo-3ooo de euro in plus,sa ii dea in judecata si sa-si recupereze cel putin o parte din bani.
    La vanzarea unei masini se face un contract de vanzare-cumparare in care sunt trecute date despre masina.Adica nu poate sa scrie in contract ca,cumperi o masina si de fapt sa fie o vaca,un cal sau o oaie.La fel si kilometrajul,anul de fabricatie al masinii,motorizarea,culoarea trebuie sa fie in tocmai cu cele trecute in contractul de vanzare-cumparare,altfel se numeste frauda,iar daca ai dovada ca ai fost pacalit sau inselat mergi direct la politie sa depui plangere si apoi sa-l dai in judecata.Kilometrajul dat inapoi a devenit un sport national,insa putini stiu ca este frauda si se face dosar penal.Deci inca o data,esti sigur ca se pot vedea km reali la o astra h,daca s-au dat inapoi?

Am mai vazut "mesteri",care se grabesc in a da cu presupusul pe riscul altuia.Un prieten de-al meu a patit-o cu un golf v care avea doar 45.ooo km in bord facuti in 2 ani si un pic.Mergand la un service,unde chiar cunoastea pe cineva,si-a dat cu presupusul si ia spus ca nr de km sunt corecti.Acum 2-3 saptamani a aflat ca masina are distributia schimbata.Role,intinzator,curea noi noute.In concluzie,masina e trecuta bine de 9o.ooo de km.
    Da-ne si noua cateva detalii,unde sunt inscrisi km falsi,aia dati inapoi,si unde km reali?Sau care este modalitatea de deducere,prin care se constata ca s-au dat km inapoi sau nu.

[edited by: poseidon4me at 20:52 (GMT 2) on 07 Nov 2008] e
    Astra H 1.4 Twinport Cosmo, Moonland. Facelift
    Filed under:
  • 07-11-2008 21:07 In reply to

eu iti spuneam ca la ASTRA H se pot verifica km reali,nu la GOLF V

DECI EXPERIENTA PRIETENILOR TAI ESTE GOLFUL V DIN CITE INTELEG,DAR ASTRA H O CUNOSC DESPRE GOLF NU POT SA VORBESC PT.CA NU AM DESTULE INFORMATII SI CUNOSTINTE

ASTRA H CARAVAN 1.7 CDTI 74 KW
  • 08-11-2008 14:11 In reply to

bila34:
    DECI EXPERIENTA PRIETENILOR TAI ESTE GOLFUL V DIN CITE INTELEG(..)

Ai inteles prost.

• 08-11-2008 17:57 In reply to

poseidon hai te rog sa nu degeram discutia! Daca aveti argumente solide fiecare dintre voi va rog sa le expuneti daca nu, va rog sa incetati.

Bila34 inteleg ca poti vedea kilometrajul real al unei Astra cu tech 2 si posezi un astfel de aparat. Pune te rog o poza cu meniul tech2 in care apare acest lucru si astfel il linistesti si pe poseidon.

• 12-11-2008 23:01 In reply to

eu am cumparat masina SH Astra H Caravan..din germania..an fabricatie 2005...avea la bord 62.000 km...cu prima ocazie cand am fost la revizie..mi-am activat BC-ul si l-am rugat frumos pe mecanic sa-mi spune daca este corect km din bord..s-a uitat cu Tech 2 si surpriza..in "motor" avea 112.000 km..deci a fost umblat la km..mecanicul mi-a spus ca din bord poate sa schimbe km sa puna cat doresc eu..dar in "motor" acela nu se poate schimba..deci la Astra H se poate afla cati km reali are..

Astra H Caravan Cosmo Plus 1.7 CDTI 101 caluti CID CD 70 NAVI ESP ABS EBD sasiu IDS Cruise Control LIGHT+GLANZ pachet jante 16 B 79 EOS"
    • Post Points: 35
  • 13-11-2008 9:18 In reply to

• gfx8
    • Top 150 Contributor
      Male
    • Joined on 27-10-2008
    • Cluj-Napoca
    • Membru
    • Points 3,120

Salut andimiroiu. Unde ai facut verificarea kilometrilor cu Tech 2? Se poate face la orice reprezentanta Opel? Sa inteleg ca la Astra se poate activa coomputerul de bord sa indice consumul de exemplu, chiar daca masina nu a avut initial aceasta optiune?

Daca este cineva din Cluj care ar putea face o diagnoza cu Tech 2 il rog sa ma contacteze pe privat. Merci.

• 13-11-2008 10:04 In reply to

Mda interesant ce spui tu.
    Am rugamintea,ca cineva cu bunavointa si in domeniu,cu experienta necesara sa ne arate clar,poate o poza sau orice altceva,sa ne demostreze sau macar sa ne explice,ce si cum se procedeaza,daca apare undeva date reale despre kilometri.Ar fi o informatie utila pentru multi cei de aici,ca nu toti au luat masina de noua de la dealer.

@andimiroiu,eu nu ma indoiesc de cele ce ai auzit sau ti s-a spus ..,cand ai fost in service,insa nefiind in domeniu,dar nici chiar strain ..,stau si ma intreb: Cum inregistreaza motorul kilometri si unde ii inmagazineaza?Adica mecanicul sau tehnicianul,ce mai e si ala,a pus tech 2 pe motor si a dat in carti?Sau cum te conectezi cu tech 2 la motor?Memoriile sunt ram,rom,flash,etc. ..,ori motorul e o adunatura de fiare.Mai stim ca masina are ECU,CIM,BC,etc.
    Comunicandu-ti cei 112.ooo km reali ai masinii,poate are experienta necesara si a vazut,ori o distributie,ori orice altceva ce se schimba dupa 9o.ooo-1oo.ooo km,iar faza cu tech 2,ti-a spus-o ca sa-ti ia o ora de diagnoza,care inseamna manopera si bani.
    Vad ca bila34 "s-a dat la fund" si nu vrea sa ne arate dovezi.Mai asteptam.

• Post Points: 35
  • 13-11-2008 11:24 In reply to

gfx8:
    Unde ai facut verificarea kilometrilor cu Tech 2? Se poate face la orice reprezentanta Opel?

la orice reprezentanta opel te duci si le spui sa-ti activeze BC-ul(asta depinde de ce tip de dispay ai si mai ales daca ai buton in consola pe care scrie BC sigur 100% ai computer de bord dar nu este activat asa am patit si eu), iar pentru km reali ii rogi sa-ti faca o diagnoza se verifica toate sistemele masini(abs esp tc etc) si tot acolo il rogi pe mecanic sa-ti arate km reali ai masinii..aceste operatii se pot face si in particular daca cineva detin un Tech 2 si cunostinte cum sa-l foloseascaCool Smiley

Astra H Caravan Cosmo Plus 1.7 CDTI 101 caluti CID CD 70 NAVI ESP ABS EBD sasiu IDS Cruise Control LIGHT+GLANZ pachet jante 16 B 79 EOS"
    • Post Points: 5
  • 13-11-2008 11:30 In reply to

poseidon4me:
    Cum inregistreaza motorul kilometri si unde ii inmagazineaza?Adica mecanicul sau tehnicianul,ce mai e si ala,a pus tech 2 pe motor si a dat in carti?Sau cum te conectezi cu tech 2 la motor

Eu cand am fost in service am vazut ca a scos plasticul de sub frana de mana si acolo se afla un slot unde a conectat Tech 2..de inmagazinat nu stiu exact unde se inregistreaza km reali in "motor" insa acel mecanic mi-a spus ca in "motor" nu se poate umbla la km (sa-i dai inapoi) aceea raman toata viata (cata viata o avea masina)..banuiesc ca are un CIP care stocheaza informatii unde nu se pot edita acele informatii..nu stiu exact poate cineva de pe forum ne poate lamurii Smile

Page 2 of 4 (40 items) < Previous 1 2 3 4 Next >
© Copyright 2007-2011 AstraForum.ro Toate drepturile rezervate.