in

Astra Forum

Astra ca un mod de viata - comunitatea pasionatilor Opel Astra
Banner Counter

Problema claxon

Last post 19-06-2011 14:07 by Porumbel. 56 replies.
Page 1 of 6 (57 items) 1 2 3 4 5 Next > ... Last »
Sort Posts: Previous Next
  • 04-08-2008 13:21

Problema claxon

salut ,

sunt nou in forum , am o astra h 1.7 cdti din 2004, si tocmai ce am fost la service cu ea , am urmatoarea problema : cind pun pozitia nu mai am claxon ? , nu s-a reparat nici la service , stie cineva despre aceste problema ?, la service electricianul a spus ca este o defectiune comuna si foarte des intalnita  a calculatorului sau a unui dispozitiv numit CIM ,  care are un pret forte mare , o recomandare unde sa mai merg ptr rezolvarea acestei defectiuni ?

[edited by: vvede at 12:08 (GMT 2) on 24 Apr 2009] sticky
    astra h 1.7 cdti
    • Post Points: 50
  • 04-08-2008 13:28 In reply to

Re: defect claxon ?

Salut. Electricianul de la service ti-a spus corect. Aceasta chestiune s-a mai discutat de n ori pe forum. Incearca sa folosesti functia search inainte de a crea un topic nou. In felul asta informatia se va pastra structurata si vom putea beneficia cu totii de ea in mod rapid.

ASTRA GTCTurbo 2.0 L 170 CP Papyrus Cosmo 17 inches Dynamic Alloy Rims Goodyear Eagle F1, 225/45ZR17Y, tabla 16 inches rims Michelin Alpin A3 205/55R16

Cessna 172 Skyhawk, Cessna 172RG, Cessna 152, Cessna T182 RG, Cessna 206

http://propellerdream.blogspot.com
    • Post Points: 20
  • 04-08-2008 13:52 In reply to

Re: defect claxon ?

Te rog citeste tot ce scrie aici.

O simpla cautare dupa CIM si gaseai Wink

[edited by: 2Fast4U at 12:03 (GMT 2) on 10 Nov 2008] e

Astra H, 1.6 Twinport, Enjoy+, Cruise Control, ESP, Black Saphire

”Don’t drive faster than your guardian angel can fly”

• Post Points: 50
  • 10-11-2008 2:25 In reply to

Problema claxon

Am si eu o problema,am un Astra 1.7 cdti si imi face niste figuri,cand aprind farurile nu mai merge claxonul dar am vazut ca daca dau intensitatea bordului mai mica merge,poate sa-mi spuna cineva ce poate sa aiba ? Multumesc

[edited by: DragosS at 8:37 (GMT 2) on 10 Nov 2008] edit titlu
    • Post Points: 5
  • 10-11-2008 11:45 In reply to

Re: Problema claxon

Problema ta vine de la CIM.

Cum ti-ai dat seama ca umbland la intensitatea luminii din bord o sa-ti mearga ?

• Post Points: 5
  • 10-11-2008 11:45 In reply to

Eu n-am bagat de seama daca aprindeam luminile nu mai mergea claxonul.. Eu stiu ca imi mergea claxonul uneori. Am mers la service o data, mi-au re-softat CIM-ul. A 2-a oara cand m-am dus cu aceeasi problema mi-au schimbat CIM-ul. Asadar de 3 luni de cand mi l-au schimbat nu au mai fost probleme. De ce nu mergi la un service?

Bucuresti, GTC Cosmo 115 CP 1.6 Z16XER
  • 10-11-2008 12:09 In reply to

pentru ca  foarte multa lume se confrunta cu aceasta problema si nu toti stiu ca ea este datorata CIM-ului sau cablajului acestuia, deci nu stiu ca trebuia sa dea Search dupa "CIM" am redeschis topicul mai vechi si am adaugat si topicul mai nou aici.

Eu am inteles ca problemele se datoreaza masei CIM-ului.

astrapet:

citisem ca ai avut probleme

aceasi treaba am schimbat cablajul acum o sapt si iar a amutit claxonul;

citisem, ca ai avut aceeasi treaba cu faza scurta si claxon mort nu de alta dar am inteles ceva de genu ca degeaba se schimba si cim ul deoarece masa la volan vine prin coloana de directie si de acolo ar aparea problema de aceea pumnii in volan au efect benefic adica maresc presiunea de contact

Smile

lucru confirmat si de o alta persona:

"Am avut si eu probleme cu comenzile de pe volan si s-au rezolvat cu mult circ in service! S-a inlocuit mai intai cablajul apoi CIM-ul. Acum la aproape un an pare ok. Intre timp mi-am schimbat si claxonul monotonal cu un set de doua claxoane bosh care chiar suna frumos!
    Concluzia mea referitor la comenzile de pe volan e urmatoarea: luminitele din butoanele de pe volan si comenzile de pe volan au acelasi traseu de masa. Solutia definitiva ar fi ranforsarea acestuia deoarece un contact imperfect undeva (in vreo mufa, sigur) face ca toate comenzile de pe volan sa aiba 3-4 V pe traseul de masa si asta mai ales cand sunt aprinse luminile (pt ca luminitele din butoane consuma semnificativ mai mult decat comenzile propriuzise).
    Inca o cofirmare a acestei probleme ar fi urmatoarea:
    Noaptea (pe intuneric) urmariti cu atentie lumina butoanelor de pe volan (eventual ajustati si intensitatea lor de la butonul din bord) si veti observa o usoara palpaire mai ales cand actionati unul din butoane.
    Parerea mea e ca decat sa luati CIM nou si sa poata reapare problema oricand mai bine luati legatura cu un electrician auto BUN (nu cei de la opel ca daca ar fi stiut ar fi remdiat de mult!), explicatii problema evetual si ce am scris eu aici si va va rezolva! "

[edited by: 2Fast4U at 12:11 (GMT 2) on 10 Nov 2008] e
  • 13-01-2009 13:54 In reply to

Salut! Am si eu o problema cu claxonul, si as dori sa imi spuneti parerea voastra. Claxonul nu se mai aude asa de tare, adica nu se mai aude ca un claxon bitonal, insa merge, merg si comenzile de pe bord, iar claxonul merge tot timpul. E de vina claxonul sau CIM-ul? Parca ar fi ragusit asa. De cateva zile nu se mai aude bine, si pana azi nu si-a revenit.

George

Opel Astra H Caravan 1.9 CDTI DPF 101 HP M6
    Opel Astra H Classic Caravan 1.7 CDTI DPF 110 HP M6
    • Post Points: 35
  • 13-01-2009 13:57 In reply to

e de vina claxonul (fizic) . Si eu am patit la fel acum ceva timp, canta ca un batlan ragusit. Daca mai ai garantie se schimba gratis daca nu mai ai trebuie sa vezi care din cele doua goarne (in caz ca ai bitonal) e ragusita si sa achizitionezi o alta goarna de aceeasi frecventa.

• 13-01-2009 14:00 In reply to

Am inteles. Da, am bitonal (echipare cosmo). Si cam la cat se ridica pretul unei goarne? Ai putea sa imi spui te rog si unde este "situat"claxonul asta? Adica sub aripa stanga fata, p-acolo?

George

Opel Astra H Caravan 1.9 CDTI DPF 101 HP M6
    Opel Astra H Classic Caravan 1.7 CDTI DPF 110 HP M6
    • Post Points: 35
Page 1 of 6 (57 items) 1 2 3 4 5 Next > ... Last »
© Copyright 2007-2011 AstraForum.ro Toate drepturile rezervate.