in

Astra Forum

Astra ca un mod de viata - comunitatea pasionatilor Opel Astra
Banner Counter

1 sau 2 sonde lambda??

Last post 24-11-2010 15:11 by silviustudents. 5 replies.
Page 1 of 1 (6 items)
Sort Posts: Previous Next
  • 02-09-2008 23:20

1 sau 2 sonde lambda??

sal.am cumparat de curand un opel astra g 1.4 16v 90 cp ,z14xe  din 2001.pe bord este aprins becul galben (nu stiu cum ii spune ),dar am fost cu masina la tester si mi s-a spus ca e sonda lambda.am tot auzit tot felul de pareri si nu mai stiu ce sa cred, cum ca ar avea 2 sonde sau doar o sonda.oricum una dintre ele e defecta si nu stiu care sa o schimb.azi am fost la alt mecanic care a spus ca are doar o sonda,a pus testerul si a resetat sonda(zice el),am fost si eu de fata.tot a astupat teava de esapament si a turat motorul si  crede ca mai degraba  ar fi catalizatorul.si ca sonda sa fi primit ceva eroare .din cate stiu eu (nu prea multe in domeniul acesta) la motoarele euro 4 sunt 2 sonde,una inainte si una dupa catalizator..eu as vrea totusi sa schimb sonda,dar nu stiu care. in weekend sper sa imi fac timp sa ma uit sub ea sa caut cea de-a 2-a sonda.sondele universale sunt bune? am gasit ceva Bosal la 170 ron cu 4 fire(mi  se pare ca din aceasta am si eu ,cea de langa motor(cum deschid capota in fata).rog pe cei care se pricep sau care au mai avut probleme de genul sa ma lumineze si pe mine ca sapt viitoare am programare la rar si as vrea sa nu fie probleme.multumesc

• Post Points: 26
  • 03-09-2008 9:48 In reply to

Re: 1 sau 2 sonde lambda??

La mine sunt doua sonde. Si la tine cred ca sunt la fel. In mod normal tester-ul iti spune exact care sonda este stricata. Are si mecanicul respectiv dreptate. Daca e stricat ceva inainte de sonda, care nu apare pe tester (cum e catalizatorul), atunci sonda iti da eroare pentru ca nu primeste ce trebuie. Nu sunt mecanic si nici eu nu ma pricep f bine. Daca nu ai incredere in mecanicul respectiv, gaseste altul si roaga-l sa se uite.

Eu zic sa nu iei sonde ieftine. O sonda lambda originala (bosch am impresia) este 5.6 milioane. Am schimbat-o eu acum o luna. Cred ca observi ca intre 5.6 si 1.7 este o diferenta destul de mare. Nu te juca cu senzorii, ca ei iti regleaza functionarea motorului si de ei depinde cum iti merge masina.

Bertone Coupe Turbo Z20LET 240 cp
    • Post Points: 20
  • 05-09-2008 20:20 In reply to

sunt 2 sonde pana la urma,doar ca mai sunt si mecanici nepriceputi,desi cred ca pe tester trebuia sa-i arate clar ce senzor e defect.o sonda este montata chiar cum deschizi capota,e vizibila,cea de a 2-a e sub motor,dupa catalizator ,e insurubata in teava de esapament.eu (defapt mecanicul) a dat-o destul de greu jos,mai ales ca cineva a mai incercat sa o desfaca,fara rezultat. am scos sonda din mufa si am taiat cablul de la jumatate (in caz de ceva se pot lipi firele si inzolate cu varnis teromo-rezistent.cu cablu taiat se poate folosi o cheie inelara pt o prindere mai buna a sondei.dupa schimbarea sondei ,senzorul (check engine)a ramas aprins ,doar la a 4 sau a5-a cheie s-a stins.senzorul lambda se vede clar ca e defect,daca il scuturi usor se aude ca suna ceva inauntru .tin sa precizez ca prima sonda (cea de langa capota masinii) am luat-o f ieftin,140 ron,doar ca era pt alta masina (plus ca era ceva no-name) si nu potrivea mufa,asa ca am taiat-o si am pus mufa de la sonda veche. sondele au 4 fire la masina mea, 2 fire albe pt incalzirea sondei (se poate verifica cu un aparat de masura rezistenta,eu am masurat 3,8 ohmi) firul gri este masa sondei si firul negru este cel de semnal (defat da o tensiune mica ,variabila).recomand totusi sonde de calitate,pe sonda de sub masina am dat 270 ron si este bosch (made in Usa) si este pt acest model de opel,deci potriveste mufa 100%.cu putina pricepere si cheie de 22 se poate schimba si in fata blocului. grija mare la ce mecanici va duceti masina.toate cele bune !
    • Post Points: 26
  • 24-11-2010 10:22 In reply to

sonda lamda poate influienta  consumul?cum imi dau seama daca e arsa sau nu functioneaza bine!a crescut consumul aproape dublu!va rog ajutati-ma cu o parere!

• 24-11-2010 11:59 In reply to

@cipry Daca eroarea pe care a dat-o e legata de sonda lambda asta nu inseamna neaparat ca ea este de vina, poate sa fie din catalizator ( sa fie dus ) sau mai poate fi dus racordul flexibil. Intreaba-ti mecanicul codul erorii si poate cu ocazia asta aflii mai multe de unde poate proveni defectiunea.

Running with 240hp on board
  • 24-11-2010 15:11 In reply to

sincer am scos cablul de la sonda ..si nici nu mi-a aparut vreo eroare..merge normal..iar racordul elastic l-am anulat si am pus teava!..dar consumul nu mai e ca acum cateva luni

• Post Points: 5
Page 1 of 1 (6 items)
© Copyright 2007-2011 AstraForum.ro Toate drepturile rezervate.